Bize Ulaşın

Derneğimiz 1 Ekim 2014 tarihinde Hollanda'nın Delft şehrine iki adet teknik merkezin gezileceği bir seyahat organize etmiştir. 

Gezi esnasında gezilecek olan teknik merkezler;

DELTARES :

Bağımsız bir enstitü olan Deltares; su, yeraltı ve altyapı alanlarında uygulamalı araştırmalar yapan bir kuruluştur. Deltalar, kıyı kesimleri ve ırmak havzaları üzerine yoğunlaşmış olan kuruluşta 800 kişi istihdam edilmektedir. Testlerini kendi tesisleri içerisinde yapan Deltares’in birçok test tesisi içerisinden gezi esnasında Alpha Loop ve Intake-Outtake Basin tesisleri ziyaret edilecektir. Tesisler hakkında detaylı bilgi aşağıdaki linklerde mevcuttur.

Alpha Loop: http://www.deltares.nl/en/facility/2036381/alpha-loop/2479200

IOB: http://www.deltares.nl/en/facility/257178/ios-basin/1969733

Deltares Ana Sayfa: http://www.deltares.nl/en

Gezi esnasında tanışmanın akabinde; kurum hakkında genel bir sunumun ardından katılımcılara kurumun pompa ve vana ile ilgili yürüttüğü proje ve araştırmalar hakkında da bir sunum gerçekleştirilecektir. Sunumların ardından Boru Hatları için hazırlanmış bir yazılım olan WANDA yazılımı hakkında bir tanıtım gerçekleştirilecek ardından tesisler gezilecek ve görüş alışverişinde bulunulacaktır. Deltares gezisi bitiminde kurum tarafından öğle yemeği ikramı da yapılacaktır.

TNO: 

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Organizasyonu olan TNO; Brüksel, Katar ve Karayipler’de de faaliyet göstermektedir. Üniversitelerle ortak olarak 30 adet bilim merkezi kuran TNO bu merkezler vasıtasıyla ilgili alanlarda bilgiyi artırmak için de faaliyet göstermektedir.

TNO Ana Sayfa: https://www.tno.nl/index.cfm?Taal=2

TNO gezisi esnasında; dalgalardaki kuvvetlerle ilgili büyük bir Ar&GE projesinde kullanılmakta olan test düzeneği ile yoğun gazlı uygulamalar için kullanılacak olan santrifüjlü kompresör için hazırlanmış test düzeneği ziyaret edilecektir. Gezi esnasında kurulu pompa test düzeneği olması durumunda o düzenekte ziyaretçilere açılacaktır.   

Merkez’de pompalarla ilgili olarak ağırlıklı olarak; API Standardı 674’e göre, İleri-Geri hareketli pompaların akustik ve mekanik tepki analizi projeleri ve santrifüjlü ve ileri-geri hareketli pompalarda kök-neden analizi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Gezi’de katılımcılara, Isı Transferi ve Akışkan Dinamikleri departmanı ve pompalarla ilgili aktiviteler hakkında sunumların yanısıra, API Standart 674 analizi ve santrifüjlü ve ileri geri hareketli pompalar için kök neden analizleri ile ilgili sunumlar da gerçekleştirilecektir.

 

 

 

Yukarı