9. Pompa Vana Kompresör Kongresi

9.Pompa-Vana-Kompresör Kongresi, 5-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde, ISK-SODEKS Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlendi.
Pompalar, Vanalar, Kompresörler, Fanlar ve bunlara ilişkin tesisler üzerinde araştırma, tasarım, imalat, işletme ve pazarlama faaliyetlerinde bulunan kişileri ve ayrıca sektöre katkı yapan diğer kuruluş temsilcilerini biraraya getirip sektör faaliyet alanına giren konuların tartışılacağı bir ortam hazırlamak amacını taşıyan Kongre bu sene; “Eko-Tasarım ve Eko-Sistemler” temasıyla gerçekleştirildi.
Kongre Ana Konuları, önceki yıllarda olduğu gibi, ürün ve sistem tasarımı ve optimizasyonu, verim, enerji tasarrufu, HAD ve yazılımlar, ölçme ve kontrol, malzeme, mini ve mikro santraller, sızdırmazlık problemleri, işletme ve bakım, iç ve dış pazarlama, AB kuralları ve standartlar gibi, bu sektörün bütün üyelerince üzerinde çalışılan ve bilinmesi gereken konulardan oluştu. 
İTÜ Makina Fakültesi, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü, Makine İmalatçıları Birliği ve Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen Kongre; bir çok sektörel dernek, Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu - MAKFED, EUROPUMP ve CEIR ile Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından desteklendi. 
Kongre 5 Mayıs 2016 Perşembe günü; Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Erkan Ayder; Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Sayın Alexander Kühnel, Sarmak Kompresör Genel Müdür Yardımcısı Sayın Aslı Saraçoğlu Özer, Europump (Avrupa Pompa İmalatçıları Derneği) ve POMSAD Başkanı Sayın Kutlu Karavelioğlu ve Türkiye’nin Makinacıları ve MAİB Başkanı Sayın Adnan Dalgakıran’ın konuşmalarıyla açıldı. 
Açılış konuşmalarının ardından Kongreye sponsor olarak destek veren; Alarko, Asteknik Vana, Dalgakıran Kompresör, Layne Bowler, Mas-Daf Makine, Sarmak Kompresör, Göksan Pompa, Standart Pompa, Vansan Makine, Vastaş ve Türkiye’nin Makinecileri temsilcilerine kongreye verdikleri desteklerden ötürü plaketleri takdim edildi. 
Plaket törenin ardından; Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi “Sınır Aşan Sularımız” ve Sayın Prof Dr. Kahraman Albayrak “Geçmişten Günümüze Turbo-Makinalar” konulu konuşmalarıyla kongreye davetli konuşmacı olarak iştirak ettiler. 
Davetli konuşmacıların akabinde 3’lü konferans oturumuna geçildi; bu oturumda; Sayın Tuna Özçuhadar “Sınır Aşan Sularımız”, Sayın Kutlu Karavelioğlu “Pompa-Vana İmalatında Yerimiz ve Makine Sanayiinde Gelecek Öngörüleri”, Sayın Doç. Dr. Can Fuar Gürlesel “Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Yeni Normal Arayışı” başlıklı konuşmalarıyla yer aldı. 
Kongre’nin ilk günü “Çevreye Duyarlı (Eko) Tasarım Mevzuatı ve Sektöre Katkıları” konulu panelle son buldu, Başkanlığını Sayın Kutlu Karavelioğlu’nun yaptığı panelde; MAKFED Genel Sekreteri Sayın Dr. Süfyan Emiroğlu, KSB Türkiye Genel Müdürü Sayın Sinan Özgür ve Sarmak Kompresör Teknik&Ar-Ge Müdürü Sayın Ali Gürbüz, katılımcılarla mevzuat çerçevesinde kendi sektörleriyle ilgili gelişmeleri ve mevzuatın sektörlere etkilerini paylaştılar. 
Kongre’nin ilk gününün ardından 6 ve 7 Mayıs tarihlerinde; üretici, üniversite, kamu ve dernek temsilcileri gibi sektörünün bütün kesimlerinden gelen ve sektörleri çeşitli açılardan ele alan 28 bildirinin katılımcılarla paylaşılmasının ardından son buldu. 
Sektörlerimizdeki bütün paydaşlarla bir araya gelme, sektördeki yenilikleri tartışma ve bilimsel bir çerçeve içerisinde sektörün geldiği noktayı görmemiz açısından bizler için çok önemli olan bir kongreyi daha başarıyla geride bıraktık, pompa-vana-kompresör Kongrelerimizin önümüzdeki yıllarda daha da artan bir ilgiyle devam edeceğine inanıyoruz. 
Kongremizle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen; ISK-Sodex (Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri) Fuarı’da bizim sektörlerimiz açısından oldukça önemliydi. Pompa ve vana üreticilerinin bu kadar büyük bir kapsamda bir araya geldiği ülkemizdeki tek fuar olma niteliğini taşıyan ISK Sodeks ve iki salonun tamamen pompa ve vana üreticilerine ayrıldığı Fuar’da POMSAD üyesi 26 firma yer aldı. Pompa ve Vana salonlarında pompa-vana ve sektör yan sanayiine mensup yerli-yabancı toplam 235 firma yer alırken firmalar yeni ürünlerini de ziyaretçilere tanıtma imkanı buldular. Derneğimiz de pompa salonu içerisinde yer alan standında ziyaretçilere hem üyelerini tanıtma hem de faaliyetleri hakkında bilgi verme imkanı buldu ve gelen ziyaretçilere POMSAD teknik yayınlarını temin etme imkanı sağladı. Bununla birlikte elektronik ve basılı olarak üye kataloglarımızı da ziyaretçilerle paylaştık.

KONGRE SEKRETERYASI

etixlogo.png

Cansın KARASIKI
Telefon: 0 216 360 59 33
e-mail: cansink@etix.com.tr
www.etix.com.tr

DERNEK

pomsad-gri.png

Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği
Telefon: 0 312 255 10 73
e-mail: pomsad@pomsad.org.tr
www.pomsad.org.tr

sense-1.png